Leksykon pojęć hafciarskich

Leksykon pojęć hafciarskich

Szukając informacji o hafcie komputerowym, możecie natknąć się na określenia, które mogą nie być od razu jasne. Dlatego postanowiłam nieco przybliżyć Wam niektóre pojęcia związane z tą działalnością. Mam nadzieję, że poniższy leksykon będzie pomocny 🙂

Haft komputerowy

Technika ozdabiania/znakowania odzieży bądź innych przedmiotów haftem za pomocą odpowiednio zaprogramowanej harciarki komputerowej. Najczęściej wykonywany na tkaninach, jednakże obecnie niektóre hafciarki pozwalają na wykonywanie haftów np. na kartonie. Wzór haftu przygotowywany jest w specjalnych programach hafciarskich,

Stabilizator haftu

Specjalny materiał służący to usztywnienia i ustabilizowania materiału, na którym haftujemy. Zapobiega on marszczeniu się materiału w trakcie haftowania. Stabilizatory możemy podzielić na flizeliny i folie.

Flizelina

Flizelina jest jednym z rodzajów stabilizatorów haftu. Można ją podzielić na wydzieralne (w jednym lub każdym kierunku) oraz wycinane. Ich zastosowanie zależy od konkretnego haftu i materiału, na którym pracujemy. Możemy również znaleźć flizeliny o różnej gramaturze, a także w kolorze białym i czarnym.

Hydrofolia

Hydrofolia jest kolejnym z rodzajów stabilizatorów. Może służyć zarówno do stabilizowania całego haftu, jak i jako zabezpieczenie „puchatych” materiałów podczas haftowania. Hydrofolia rozpuszcza się w wodzie, nie pozostawiając żadnych śladów. Osobiście najczęściej wykorzystuję hydrofolię do haftowania np. buziek/oczek na pluszowych maskotkach. Inna nazwa to stabilizator hydrorozpuszczalny.

Pole haftu

Jest to maksymalna wielkość haftu, jaki dana hafciarka może wykonać. Często zaawansowane modele mają bardzo duże pole haftu, gdy te domowe dużo mniejsze. Np. używana przeze mnie hafciarka Janome MC550E ma największe obecnie pole haftu wśród hafciarek „domowych” i wynosi ono 36 x 20 cm.

Tamborek

Tamborek to ramka, w którą wpinamy materiał ze stabilizatorem, którą następnie podpinamy do hafciarki. Dostępne są tamborki w bardzo wielu rozmiarach, a każda firma hafciarska stosuje swój własny sposób ich montażu w maszynach. Tamborek ma na celu usztywnienie materiału, tak, aby haft wyszedł równy i prosty, a materiał się nie marszczył. Możemy również spotkać specjalne węższe tamborki do rękawków lub profilowane do czapek z daszkiem.

O jakie jeszcze pojęcia uzupełnilibyście ten leksykon?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top