Certyfikat „STANDARD 100 by OEKO-TEX ®” – co to jest?

Nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo kupowanych produktów jest bardzo ważne. Zwłaszcza, gdy to najmłodsi mają być użytkownikami tych artykułów. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę, czy producent zamawianych przez nas produktów, również zwraca na to uwagę. Jednym ze sposobów weryfikacji jest sprawdzenie, czy używane przez niego materiały posiadają jakieś certyfikaty bezpieczeństwa, np. Certyfikat „STANDARD 100 by OEKO-TEX ®, który dziś weźmiemy pod lupę.

Czym jest „STANDARD 100 by OEKO-TEX ®”?

OEKO-TEX Standard 100 to jedno z najbardziej rozpoznawalnych, międzynarodowych oznaczeń bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych i półproduktów, zwłaszcza takich, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Testy OEKO-TEX® mają na celu wykrycie czy testowane materiały są wolne /lub zawierają poniżej dopuszczalnych norm/ od najbardziej szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych, takich jak:

  • formaldehyd
  • ołów
  • ftalany
  • kadm
  • nikiel
  • chlorobenzeny
  • i wiele, wiele innych substancji rakotwórczych i chorobotwórczych.

Przy testach bada się również trwałość koloru np. przy ssaniu bądź ślinieniu przez dziecko oraz wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Jakiekolwiek wady produktu w tej materii uniemożliwiają zdobycie przez niego certyfikatu.

Certyfikat ten wprowadzono od 1992 roku. Organizacja odpowiedzialna za niego swoją główną siedzibę ma w Szwajcarii, lecz zrzesza instytuty badawcze z całego świata. W Polsce jednostką odpowiedzialną za certyfikację jest łódzki Instytut Włókiennictwa. Jednak warto pamiętać, że na naszym rynku mogą znaleźć się produkty certyfikowane również przez inne europejskie kraje.

Materiały/produkty, które pozytywnie przejdą testy, otrzymują etykietę Tekstylia godne zaufania.

W celu ustandaryzowania certyfikacji, wszystkie testy wykonywane są na podstawie „Katalogu kryteriów Oeko_-Tex ®”. Dzięki temu wiemy, że niezależnie od tego w jakim miejscu na Ziemi natkniemy się na ten certyfikat, będzie on oznaczał te same warunki bezpieczeństwa.

Na jakich produktach znajdziemy ten certyfikat?

Ze względu na restrykcyjne zasady, certyfikat Standard 100 by OEKO-TEX otrzymują produkty tylko najwyższej jakości i najbezpieczniejsze. Producent wyrobu tekstylnego do certyfikacji musi dostarczyć wszystkie elementy produktu, takie jak zamki, ćwieki, etykiety, nici czy guziki, itp. Tylko po pomyślnym przejściu testów, produkt otrzymuje certyfikat. Często procesowi towarzyszy również audyt w firmie produkującej dany wyrób.

Podział certyfikacji OEKO-TEX Standard 100 obejmuje 4 klasy. Konkretny produkt jest przypisany do danej klasy na podstawie częstotliwości jego kontaktu ze skórą i potencjalnej wrażliwości skory. Podział na klasy wygląda następująco (za stroną Instytutu Włókiennictwa):

Klasa produktu I: Artykuły dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat (odzież, bielizna pościelowa, zabawki tekstylne) itp.

Klasa produktu II: Artykuły w bezpośrednim kontakcie ze skórą (bielizna osobista, pościelowa, stołowa, skarpety itp. )

Klasa produktu III: Artykuły nie mające bezpośredniego kontaktu ze skórą (wkłady odzieżowe itp. )

Klasa produktu IV: Wyroby dekoracyjne typu zasłony, rolety, firany, dywany itp.

Jak widzimy, największe restrykcje dotyczą produktów dla najmłodszych, co ani trochę nie dziwi.

Oczywiście, certyfikacji podlegają nie tylko gotowe produkty, ale również np. materiały, które później są wykorzystywane w dalszej produkcji – np. szyciu maskotek.

Certyfikat ważny jest przez rok. Po tym czasie producent może starać się o jego przedłużenie.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że certyfikat Standard 100 by Oeko-Tex wskazuje nam jedynie na bezpieczeństwo danego produktu. Nie zawsze jest to tożsame z jego ekologicznym wytworzeniem. (O tym mówi nam np. certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard, o którym być może napiszę kiedy indziej).

Nie zmienia to faktu, że warto być świadomym konsumentem i wiedzieć na co zwrócić uwagę przy kolejnych zakupach. Na pewno nie jest to jedyny certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo, jednak jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych na świecie.

Dla mnie bezpieczeństwo moich produktów jest na pierwszym miejscu i zawsze poszukuję materiałów i wypełnień posiadających certyfikat Standard 100 by Oeko-Tex, zwłaszcza przy szyciu zabawek dla najmłodszych. Nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną materiałów i dłuższym researchem.

P.S.

Wykorzystana przeze mnie w artykule grafika jest własnością Oeko-Tex. Znalazła się tu po to, aby pomóc zwiększyć świadomość konsumencką.

Więcej o certyfikacie i stowarzyszeniu przeczytasz na stronie https://www.oeko-tex.com/en/. Strona jest po angielsku, jednak bardzo dobrze zadziałało na niej tłumaczenie google 🙂

Shopping Cart
Scroll to Top