Haft komputerowy staje się jedną z najpopularniejszych metod ozdabiania i znakowanie odzieży. Haft tą metodą polega na wykorzystaniu specjalnej maszyny haftującej sterowanej komputerowo, do wykonania wzorów na tkaninach. Metodę tę stosuje się również przy produkcji maskotek. Wówczas np. zamiast stosować plastikowe noski czy oczy, haftuje się je na zabawce.
Co jest potrzebne do haftowania komputerowego?
Aby móc haftować komputerowo np. na odzieży, potrzebujemy hafciarki komputerowej, wzoru, rzeczy, na której chcesz wykonać haft oraz kilku dodatkowych akcesoriów. Wzory możesz kupować np. na Etsy bądź tworzyć samodzielnie. Wówczas potrzebujesz komputera oraz odpowiedniego oprogramowania. Taki wzór przenoszony jest z komputera do hafciarki za pomocą pendrive’a lub kabla.
Hafciarki możemy podzielić na domowe/do małych zakładów krawieckich oraz duże urządzenia przemysłowe. Najczęściej w domu stosujemy hafciarki jednoigłowe. Natomiast w przemyśle mamy do czynienia z zaawansowanymi hafciarkami wielogłowicowymi i wieloigłowymi. Niekiedy małe przedsiębiorstwa stosują również hafciarki wieloigłowe jednogłowicowe.
Jakie są zalety haftu komputerowego?
Główną zaletą haftu komputerowego jest jego powtarzalność. W przypadku, gdzy np. znakujemy odzież firmową, jest to bardzo ważne, aby na każdej koszulce/ bluzie/ czapce itd. wzór był taki sam. Oczywiście, możemy np. zmieniać kolory nici, jednak z założenia, odzworowanie wzoru powinno być niezmienne na każdym egzemplarzu.
Kolejną istotną zaletą haftu komputerowego jest jego trwałość. Wzór wykonany tą metodą spokojnie daje sobie radę w praniu, nawet w wyższych temperaturach. W tym wypadku w zasadzie największym zagrożeniem są ostre przedmioty, które (np. poprzez zahaczenie) mogą uszkodzić strukturę haftu. Jednak o to trzeba sie naprawdę mocno postarać.
Odpowiednio wykonany haft może być również bardzo elegancką ozdobą nie tylko odzieży, ale również szlafroków czy ręczników. Jest to doskonały sposób do nadawania rzeczom nieco indywidualnego, niekiedy właśnie eleganckiego harakteru. Doskonałym tego przykładem są np. monogramy haftowane na hotelowych ręcznikach.
Ile kosztuje haft komputerowy?
Koszt wykonania haftu komputerowego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy brać pod uwagę koszt wykonania samego wzoru. Tutaj na cenę składa się jego złożoność oraz wielkość, a co za tym idzie, ilość ściegów. Zazwyczaj, w trakcie projektowania haftu, wykonuję również hafty próbne. Dzięki nim poprawiam ewentualne błędy.
Obecnie haft komputerowy pozwala na wykonie nawet najdrobniejszych szczegółów. Jednak czasami są to niepotrzebne elementy, które podnoszą cenę wykonania haftu. Na cenę wpływa również ilość zastosowanych kolorów w hafcie. Najbardziej problematyczne jest to przy używaniu hafciarki jednoigłowej. Wówczas każda zmiana koloru równa się zmianie nici w igle. Sprawę ułatwiają hafciarki wieloigłowe. W takiej hafciarce np. 10-igłowej na każdej igle nawleczona jest nić w innym kolorze. Taka hafciarka po prostu używa odpowiedniej igły, gdy dany kolor ma zostać naniesiony.
Pamiętajmy również, iż bardziej złożone wzory wymagają poświęcenia więcej godzin pracy. Zarówno na poziomie samego projektowania, jak i wykonania. Zupełnie inaczej będziemy wyceniać duże monogramy, a inaczej nawet mniejsze, ale bardziej złożone haftowane obrazy. A niektóre hafty potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki.